
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.9286 mm |
| Width | 7.5946 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Tube |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 7.8 mA |
| Number of Circuits | 8 |
| Output Type | 3-State |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 165 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 165 ns |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
Stock: 5601
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50099
Ext.Price$0.50099
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50099 | $0.50099 |
| 10 | $0.35821 | $3.58210 |
| 25 | $0.30949 | $7.73725 |
| 50 | $0.29711 | $14.85550 |
| 100 | $0.28522 | $28.52200 |
| 300 | $0.27381 | $82.14300 |
| 500 | $0.26285 | $131.42500 |
| 1000 | $0.25233 | $252.33000 |
| 3000 | $0.24223 | $726.69000 |
| 5000 | $0.23254 | $1162.70000 |
